Ferrata Colodri a Arco jako na dlani

Sentiero del Colodri - Arco jako na dlani

Via ferrata Colodri je jedna z mnoha ferrat nacházejících se kolem italského jezera Lago di Garda. Patří mezi jednodušší ferraty a zařazuje se do kategorie obtížnosti B/C.
My jsme si tuto ferratu vybrali jako vůbec první ferratu, kterou jsme kdy lezli.


Jako výchozí bod jsme si zvolili kemp Zoo Camp v Arcu. Arco je malé městečko, které leží 6 km severně od břehu jezera Lago di Garda a je známé jako výchozí bod pro horskou turistiku, cykloturistiku a lezení ve skalách. Dominantou tohoto městečka je středověký hrad Castello di Arco.
Do kempu jsme přijeli kolem šesté hodiny. Měli jsme docela štěstí, protože zbývala poslední dvě volná místa. Není tedy dobré nechávat ubytování v tomto kempu, zvláště začátkem srpna, kdy má celé Německo prázdniny, náhodě a pojistit se rezervací, nemusí se to vyplatit. Kemp je velice příjemný, z jedné strany obklopen řekou Sarca a z druhé strany skalami Cima Colodri. Proto je tento kemp oblíben hlavně mezi horolezci.
Na via ferratu Colodri jsme vyrazili kolem deváté ráno. Podle průvodce se nástup této ferraty nacházel v blízkosti Zoo Campu. Vyšli jsme tedy z kempu a zabočili doleva na úzkou asfaltku. Chvíli jsme po ní šli a doufali, že cestou uvidíme nějaký ukazatel, který nás nasměruje na nástup ferraty. Na internetu jsme se dočetli, že je to v blízkosti restaurace „California“. K této restauraci jsme opravdu po chvíli přišli. Celou jsme ji obešli, ale po ferratě ani náznak. Proto jsme se hostinských poptali, zda by nám neukázali, kudy se vydat. Byli velice ochotní a hned nám poradili, že musím ještě kousek pokračovat po asfaltce a naproti vstupu do kempu „MamaMia!“ odbočit doprava. Tam už byly i ukazatele, takže to najít zas takový problém nebyl. Stoupali jsme asi deset minut po kamenité cestě a pak už jsme narazili na začátek ferraty.
Cesta byla jištěná po celou dobu lanem a místy se vyskytovaly i úseky, které nebylo potřeba jistit. Ke konci cesty byly ještě stupačky, které nás dovedly přes skalní masiv do cíle. Dalo by se říct, že to byl asi nejtěžší úsek z celé ferraty. Ale cesta byla opravdu jednoduchá, vhodná i pro děti. Těch jsme tu potkali pomalu víc než dospělých. Až jsme si připadali skoro hloupě. V cíli se nachází kříž a samozřejmě krásný výhled na Lago Di Garda a městečko Arco.

Co je na této cestě však zrádné, je to, že je celá vystavená sluníčku. Jediné stinné místo, které jsme tu nalezli, abychom si alespoň trochu odpočinuli od slunečních paprsků, bylo pod stromem v cílové rovince. Proto je dobré to nepodcenit, a i když je via ferrata na zhruba 2 hodinky, vzít si sebou dostatečnou zásobu vody. Zvlášt, když se na ferratu vydáte v letních měsících. V průvodci jsme se dokonce dočetli, že se tato cesta v létě ani nedoporučuje z důvodu rizika slunečního přehřátí.
Po odpočinku a zdokumentování výhledů jsme se rozhodli sejít dolů. Zpět do městečka klesala lesní cesta, která nás zavedla přímo do centra Arca. Při té příležitosti jsme si městečko prohlédli, odměnili se výbornou italskou zmrzlinou ve zdejší nejlepší gelaterii v Arcu a vrátili se zpět do kempu. Tento výlet trval 3 hodinky a zbytek dne jsme strávili na pláži u jezera.


Přidat komentář

Zpátky na začátek