Slovinská Mala Mojstrovka

Slovinská Mala Mojstrovka

V říjnu 2015 jsem se zúčastnila teambuildingového zájezdu do Slovinska, konkrétně do města Bovec spadajícího do Triglavského národního parku. Protože se akce konala na podzim, měla jsem trochu obavy, jak se s námi skamarádí počasí. Nakonec se na dobu lezení celkem vydařilo, ale to by nebyly hory, aby nám ke zdolání vrcholu neseslaly „mlhavý mlíko“.

Via ferrata Mala Mojstrovka (C), nacházející se na stejnojmenné hoře vysoké 2332 m v Julských Alpách nedaleko Triglavu, je typ zajištěné cesty vhodný i pro začátečníky. Rozložení náročnosti je relativně postupné a až na pár mírně exponovaných úseků je terén v průměru obtížnosti B. V širém okolí místních domorodců je to ferrata známá a doporučovaná. Jediné, co by mohlo vyvolat obavy, je fakt, že je na této zajištěné cestě celkem dost nezajištěných úseků. Běžného ferratistu to nezaskočí, nicméně začátečníky by to mohlo hodně překvapit.

Jak se na ferratu dostanete? Jsou dvě varianty – buď z města Bovec, který leží v údolí jihovýchodně od italských hranic, nebo z Kranijske Gory, kam přijedete od rakouských hranic. Zásadním bodem je sedlo Vršič (cca 1611 m).
Zaparkovat můžete u horské chaty Tičarjev dom, odkud se vydáte po silnici severním směrem a následně po pár desítkách metrech odbočíte doleva na turistickou cestu. Vystoupáte vzhůru do sedla Vratica (1807 m) a následně ještě 250 výškových metrů k nástupu na ferratu Mala Mojstrovka. Samotný nástup je tvořen exponovaným komínem, avšak jeho zajištění je více než pohodové. Následuje stoupání po skalním mostku a místa se začínají více otevírat. Zhruba od poloviny zajištěné cesty se ocelové lano občas ztrácí, od 2/3 trasy se objevuje velmi zřídka. Cestou jistě narazíte na Kavče žlutozobé, kterých je zde ve výšce nad 2000 m povíceru a jistě vás překvapí jejich krotkost a téměř cirkusácké kousky 🙂

Na vrcholu se pak můžete pokochat překrásným panoramatem s nejvššími vrcholy Julských Alp. Je-li dobrá viditelnost, můžete spatřit Pristojnik (5247 m), za ním nejvyšší horu Julek Triglav (2864 m), zubatou Škrlaticu (2740 m) a souměrný zubatec Špik (2462 m).

Pro sestup je zde strmý jižní hřbet vedoucí do sedla nad Vršičem. Pozor však na větší suťovisko, ideálním pomocníkem jsou zde teleskopické hůlky. Následně můžete pokračovat do skalního žlabu s již jemnější sutí a poté po pěšině vedoucí zpět do sedla Vršič.

Celkové převýšení tvoří pouhých 721 m, na zdolání vrcholu potřebujete cca 3 hodiny, na sestup okolo 2 hodin. Dohromady tedy raději počítejte s 5 – 5,5 hodinami.


Přidat komentář

Zpátky na začátek