Navázání sedáku a prsáku

VÁŠ DOTAZ: Přeji překrásný den, chtěla bych se zeptat na detail k článku Jak správně navázat set na via ferraty ze 4. 6. 2016 – článek obsahuje názorný obrázek na svázání sedacího a hrudního úvazku plochou smyčkou – dotaz zní: smyčka se svazuje nějakým konkrétním uzlem, nebo stačí prostě klasický „suk“??
Lze použít plochou kruhovou smyčku bez volných konců a uprostřed udělat suk, pro navázání via ferratového setu? V případě, že smyčka nemá avizovanou pevnost, je možné použít dvě smyčky – za předpokladu, že obě budou svazovat oba úvazky a do obou bude zachycen via ferratový set?
Moc děkuji za odpověď a přejí pohodový rok 2018 plný ferratových zážitků! 🙂 Maruška


_________________________________________________

NAŠE ODPOVĚĎ:

Dobrý den Maruško,

na propojovací smyčce se vážou dva uzly. Po té, co provléknete smyčku pracovním okem sedáku, srovnáte oba konce (tak aby byly stejně dlouhé), uvážete první uzel – vůdcovský uzel. Dále provléknete jeden konec smyčky pravým okem prsáku a druhý konec smyčky levým okem prsáku. Oba konce spojte a zde uvažte druhý uzel – a to buď opět vůdcovský a nebo protisměrný uzel.

Vůdcovský uzel
Vůdcovský uzel

My na našich kurzech via ferrát v Děčíně, Sasku či Slánské hoře učíme klienty používat pouze vůdcovský uzel. Chceme ať umí uvázat jeden uzel a to pořádně. Ale pokud budete preferovat protisměrný, je to čistě vaše věc. Drží oba 🙂

Protisměrný uzel
Protisměrný uzel

Určitě nezapomeňte také na správnou délku smyčky! Konce smyčky, které zbudou za posledním uzlem, by měly být alespoň ještě 8 – 10 cm dlouhé (obecně u všech uzlů platí – konce by měly být min. desetinásobek průměru smyčky nebo lana).

Co se týká vaší další části otázky, smyčku bez volných konců bych nepoužíval. Pokud nechcete propojovat sedák s prsákem pomocí klasické ploché smyčky, použijte něco takového: Lanyard Y PA 25mm Ferrata. Je to jednoduché, rychlé, ale zas k tomu potřebujete karabinu, která je dalším prvkem v systému.

A co se týká pevnosti smyčky – opět vám doporučím, kupte si předepsanou smyčku i se správnou délkou pro své tělo. Je to pramalá investice v řádech maximálně dvou set korun. Až budete levitovat v nějaké převislé cestě vysoko nad zemí, ten pocit bezpečí, díky kvalitnímu vybavení, za to bude stát.

Tým ViaFerraty.cz a HOTROCK.cz


Přidat komentář

Zpátky na začátek